Czy Egipt jest bezpieczny?

Tym przyciągającym uwagę, trochę clickbaitowym tytułem chcielibyśmy zainicjować pierwszy z kilku planowanych wpisów podsumowujących naszą ostatnią rodzinną podróż (Izrael- Egipt 2018).

Przez ostanie kilka lat Egipt, a zwłaszcza półwysep Synaj, drastycznie stracił na popularności wśród turystów z Europy za sprawą powtarzających się co jakiś czas zamachów terrorystycznych. Największym ciosem dla turystycznego ruchu na półwyspie Synaj była niewątpliwie katastrofa lotu Kogałymawia 9268 w 2015 roku, w wyniku której zginęły 224 osoby, w większości Rosjanie. Odpowiedzialność za prawdopodobny zamach wzięło na siebie Państwo Islamskie. Niedługo potem Rosja i Wielka Brytania odwołały loty pasażerskie na półwysep.

Mniej znanym incydentem był zamach na autobus z pielgrzymami w położonej przy granicy z Izraelem miejscowości Taba, na rok przed katastrofą samolotu, w wyniku którego zginęły cztery osoby.

Wydarzenia te mogą zniechęcać przed podróżą do Egiptu, naszym zdaniem na sprawę należy jednak spojrzeć obiektywnie. Przede wszystkim, należy podkreślić, że większość zamachów w Egipcie w ciągu ostatnich lat była na tle religijnym i skierowana była przeciwko samym Egipcjanom – wymienić można chociażby stosunkowo niedawny (24 listopada 2017 roku), najkrwawszy w historii kraju zamach na meczet al-Rawda.

Po drugie, na podstawie informacji podanych na portalu gov.uk, od końca 2015 roku do teraz w Egipcie doszło tylko do dwóch zamachów na turystów, w wyniku których zginęły dwie osoby – były to dwa ataki nożowników, oba w Hurghadzie.

Ryzyko zamachu istnieje w Egipcie zawsze, ale to samo można napisać o wielu krajach europejskich, a nawet o Polsce. Nie pokusilibyśmy się o stwierdzenie, że Egipt jest aktualnie bardziej niebezpieczny dla turystów niż np. Londyn. Dlatego uznaliśmy, że to nie jest wystarczający powód, aby tam teraz nie jechać, i do planu zwiedzania Izraela dorzuciliśmy kilka dni w Sharm el-Sheikh.

Niektórzy z Was zapewne zastanawiają się w tym momencie, co skłoniło nas do zatrzymania się w takim miejscu? Wszak tego typu kurorty omijaliśmy do tej pory szerokim łukiem. Odpowiedź jest prosta – nurkowanie, do którego wróciliśmy po kilku latach od kursu zrobionego w Kolumbii i chęć podziwiania raf koralowych – póki jeszcze jest co podziwiać. O samym nurkowaniu jak i o samym pobycie w Sharm napiszemy więcej niedługo w odrębnych wpisach.

Macie inne zdanie na temat bezpieczeństwa w Egipcie? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach poniżej!

4 odpowiedzi do artykułu “Czy Egipt jest bezpieczny?

  1. Brygida malecka

    Niestety, to nie od nas, turystów czy odwiedzajacych Egipt prywatnie, zależy czy będzie on postrzegany jako normalny, piękny w którym można odpocząć i zobaczyć wiele wspaniałości(zabytki, egzotyke o cudach natury takich jak rafa, nie wspomnę). Cóż z tego skoro popularność Egiptu czy innych podobnych krajów zależy od polityki i ekonomii, używający MEDIOW do nie znajdujacej potwierdzenia, propagandy. Ktoś zdecydował o tym, by Egipt nie byl dziś atrakcyjny turystycznie, a tv, internet,.gazety czy inne nośniki informacji, rozsiewaly nieprawdę o podwyższonym zagrożeniu. Nie przekonam tych, ktorzy wierzą w media, ze prawda jest inna i że ja czuję się o 2 w nocy na atabskiej ulicy Hurgady bezpieczniej niż w poludnie na np. Starym Rynku w Poznaniu.

    1. Marcin Autor

      My również w żadnym momencie nie czuliśmy się zagrożeni w Egipcie, choć wiem też, że czasami poczucie bezpieczeństwa nie odzwierciedla realnego zagrożenia w danym miejscu i sytuacji (w jedną jak i w drugą stronę).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dziękujemy za odwiedzenie naszego bloga! Będzie nam bardzo miło, jeśli polubisz nasz profil na Facebooku!